لوکس در دوربین مداربسته

همه چیز درباره لوکس در دوربین مداربسته

 

لوکس چیست؟

لوکس واحدی برای اندازه گیری میزان روشنایی و یا میزان درخشندگی است. این واحد که در نورسنجی استفاده می‌شود به عنوان شدت نوری است که توسط چشم انسان درک می‌شود. عدد ۱ برای لوکس برابر با نور ماه کامل در شب است. برای درک بیشتر این واحد، به مثال‌هایی از میزان LUX برای محیط‌های مختلف اشاره می‌کنیم:
نور ستاره‌ها در شب ابری: lux 0.0001
آسمان ماه : lux 0.002
ربع ماه : lux 0.01
ماه کامل : lux 1
طلوع و غروب خورشید: lux 400
در بسیاری از موارد دیده اید که این واحد به عنوان یکی از پارامترهای مهم در مورد دوربین‌های مدار بسته اشاره می‌شود. بیان این واحد در مورد دوربین‌ها به حداقل نوری که دوربین برای تصویر برداری نیاز دارد اشاره می‌کند .
در واقع یک دوربین با میزان لوکس معین در محیط‌هایی با حداقل لوکس معین شده تصویر رنگی و با کیفیت ارایه می‌دهد ولی در لوکس‌های کمتر تصویر سیاه و سفید شده و با افت کیفیت و یا از بین رفتن تصویر همراه است. دوربین‌های مداربسته با لوکس‌های کمتر از ۰٫۰۰۰۱ جزء دوربین‌های حرفه ای در این زمینه هستند و در محیط‌های تاریک که چشم غیر مسلح قادر به درک درست تصاویر نمی‌باشد این دوربین‌ها تصویر رنگی و بدون نویز ارایه می‌دهند.
به عنوان مثال دو تصویر زیر مربوط به یک محیط با شرایط یکسان می‌باشند که با دوربین‌هایی با لوکس‌های متفاوت تهییه شده اند.
نکته ی مهم دیگری که در بررسی میزان لوکس دوربین‌ها باید به آن توجه کرد این است که میزان لوکس بیان شده از طرف شرکت در چه شرایطی اندازه گیری می شود.
به عنوان مثال دوربین ۱lux ,F=10 با دوربین ۰٫۰۱lux ,F=1 هیچ تفاوتی ندارد. چرا؟!
برای اندازه گیری لوکس از روشی به نامtarget illumination استفاده می‌شود. در این روش میزان نوری که در محل قرار گرفتن ccd دریافت می‌شود اندازه گیری می‌شود.
بنابراین لوکس اندازه گیری شده به شرایط اندازه گیری از قبیلlens F-Stop(F) , IRE, reflection ratio ,Color temprature وابسته است.
به عنوان مثال F-Stop پارامتری است که توانایی لنز در جمع آوری نور را بیان می‌کند و هرچه کمتر باشد یعنی لنز توانایی بیشتری در جمع آوری نور بر روی ccd دارد. یک لنز با F1.4 دو برابر یک لنز با F2 در جمع آوری نور توانایی دارد. بنابر این اگر یک دوربین را با دو لنز مختلف تست کنیم به نتایج متفاوتی دست خواهیم یافت.
پس هنگام مقایسه دوربین‌ها از نظر لوکس باید علاوه بر میزان لوکس سایر پارامترها را نیز حتما بررسی کنید و به شرایط تست که در کاتالوگ دستگاه مورد نظر بیان شده، دقت کنید.