• 3d home best

خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند چیست؟

 خانه هوشمند به خانه‌ای گفته می‌شود که ساکنین آن امکان تنظیم و کنترل تجهیزات الکترونیکی منزل خود را از راه دور و نزدیک داشته باشند و نیز بتوانند برنامه‌های مختلف و سناریوهای متنوعی را برای آن تجهیزات تعریف و اجرا نمایند.

 بکارگیری امکاناتی که خانه را در اصطلاح” هوشمند” (Smart) کند، همواره یکی از مواردی بوده است که بشر توجه زیادی به آن داشته و در طول دوره‌های مختلفِ توسعه‌ی فناوری راه حل‌های متعددی برای این منظور خلق کرده است. خانه هوشمند به خانه ای گفته می‌شود که ساکنین آن امکان تنظیم و کنترل تجهیزات الکترونیکی منزل خود را از راه دور و نزدیک داشته باشند و نیز بتوانند برنامه‌های مختلف و سناریوهای متنوعی را برای آن تجهیزات تعریف و اجرا نمایند.

بطور کلی تجهیز ساختمان به مجموعه تجهیزاتی که به منظور افزایش کارایی و بهره وری و ایجاد محیطی مطبوع برای ساکنین آن طراحی و اجرا می‌گردند، هوشمند سازی ساختمان نامیده می‌شود. هدف از اجرای پروژه‌های هوشمند سازی می‌تواند تبدیل فضا به یک فضای متمایز و لوکس، تبدیل ساختمان به یک ساختمان با مصرف بهینه انرژی و یا تبدیل خانه به یک خانه مدرن و امن با مدیریت هوشمند باشد.

این تبدیل می‌تواند تمامی و یا بخشی از تغییرات زیر در ساختمان هوشمند باشد:
*  تنظیم و کنترل هوشمندانه روشنایی بر اساس زمان، میزان شدت نور طبیعی ونیز حضور ویا عدم حضور ساکنین.
*  تنظیم و کنترل هوشمندانه سرمایش وگرمایش وتهویه فضا بر اساس زمان، دمای هوای بیرون، فصل سال، حضور و یا عدم حضور ساکنین.
* تنظیم و کنترل سیستم صوتی (موسیقی)   و پخش بی سیم موسیقی‌های متعدد در فضاهای مختلف منزل.
* برنامه ریزی و کنترل تمامی تجهیزات امنیتی اعم از دوربین‌ها و سنسورها و سایر امکانات مرتبط.
*  یکپارچه سازی سیستم کنترل روشنائی، سیستم کنترل سرمایش و گرمایش، صوت و تصویر و امنیت در قالب یک سیستم یکپارچه و هماهنگ.

در پی پیشرفت روز افزون صنایع تجهیزات الکترونیکی منازل، صنعت هوشمندسازی ساختمان نیز تحولات عظیمی را شاهد بوده است. شبکه هوشمند منازل شامل بخش‌هایی از قبیل سرگرمی‌ها و تفریحات (پخش فیلم و موسیقی) ، سیستم روشنایی، سیستم کنترل دما، سیستم امنیتی، انواع Interface، سیستم اطلاعاتی و ارتباط تجهیزات بخش‌های گفته شده می‌باشد.

خانه‌های هوشمند امروزه به عنوان یکی از بخش‌های مهم سیستم‌های مدیریت جامع ساختمان یا همان BMS مورد توجه واقع شده‌اند. خانه‌های هوشمند با هدف ایجاد آسایش و امنیت برای کاربران به سرعت در حال توسعه می‌باشند.امروزه تکنیک‌های مختلفی برای اتوماسیون ساختمان‌های بزرگ بکار گرفته‌می‌شود از قبیل کنترل نور ،کنترل دما، کنترل درها و پنجره‌ها و پرده‌ها و یا سیستم‌های امنیتی و مدار بسته و غیره. علاوه برموارد یاد شده، در خانه‌های هوشمند، کاربرد‌های دیگری نیز از قبیل کنترل Multimedia، آبیاری گیاهان و غذا دادن به حیوانات خانگی نیز قابل تعریف است.

در یک خانه هوشمند صاحبخانه روش‌های متعددی برای  بهبود سیستم روشنائی خانه دارد . بعضی از این روش‌ها باعث می‌شوند که زندگی در خانه  برای ساکنین خانه مناسب تر و راحت‌تر گردد .

اصلا” مهم نیست شمادرحال چه کاری هستید؟در منزل، در محل کار وحتی خارج از کشور خانه هوشمند یکبار دیگر به شما اطمینان خاطر می دهدکه تمام موارد امنیتی و مجوزهای مربوطه طبق درخواست شما رعایت شده است .خانه هوشمند دارای تعدادی ویژگی خاص می‌باشد که فعال کردن آن‌ها باعث افزایش پوشش امنیتی و قدرت مالکیت خانواده شما خواهد شد.

فرض کنید شما دوستان و یا فامیلی دارید که در عین حال که با شما زندگی می‌کنند مستقل می‌باشند و در زمانتنهایی آسیب پذیر هسند. لذا شما می‌خواهید که همواره دردسترس و کنترل شما باشند.در این حالت کافی است فقط یک دکمه را فشار دهند تا با شما در ارتباط مستقیم .در یک وضعیت مشابه زمانیکه فرزند شما به دلیلی درمنزل مانده و مدرسه نرفته است  در خانه هوشمند شما می‌تواند با اتصال به دوربین مدار بسته(cctv) از وضعیت فرزندتان آگاه شوید.در  خانه هوشمند می‌توانید  سیستم آبیاری گیاهان منزل  در اختیار کنترل دستگاه قرارداده و آسوده محل را ترک نماید مراحل آبیاری بطور خودکار و بر اساس جدول زمانی اجرا می‌گردد.

خانه هوشمند  علاوه بر مخاطبین معمول خود می‌توانند در بهبود کیفیت زندگی معلولین و سالمندان نیز کمک شایانی نمایند.

کنترل دمای  خانه هوشمند

زمانی که یک فرد در مسافرت به سر می‌برد با استفاده از تلفن یا موبایل و یا خط اینترنت می‌تواند سیستم تاسیسات خانه را فعال سازد، دمای دلخواه را تنظیم کند ، در ساعت خاصی تاسیسات سرمایش و گرمایش شروع به کار نمایند و درجه حرارت خانه را به حد مطلوب برساند

تنطیم کردن دمای منزل و فعال کردن سیستم سرمایشی و گرمایشی برای رسیدن به آن دما تا علاوه بر ایجاد محیطی مطلوب از اتلاف انرژی جلوگیری می‌نماید

کنترل روشنایی خانه هوشمند

با توجه به اهمیت هوشمند سازی روشنایی در ساختمان‌های مسکونی و اداری راه حل‌های متنوعی برای کاربردهای مختلف وجود دارد.کنترل هوشمند سیستم روشنایی نه تنها میزان نور دهی را تحت کنترل می‌گیرد بلکه در صرفه جویی در مصرف انرژی نیز بسیار مؤثر است. در واقع در این روش هم از نور طبیعی و هم از نور تولیدی منابع نور، میزان نور مطلوب تامین خواهد شد و این فرآیند بطور اتوماتیک انجام می‌گیرد. بطورکلی این گونه سیستم‌ها با بهره گیری از سنسورهای تشخیص حرکت و میزان نور محیط و کلیدهای تعبیه شده در هر فضای داخلی می‌توانند فرآیند مطلوب را پیاده سازی نمایند.بدیهی است که در حالت اتوماتیک منابع نور با توجه به سنسورهای میزان نور و نقطه مطلوب تعریف شده نوردهی خواهند داشت.

کنترل نور طبیعی (به کمک باز و بسته کردن خودکار پرده و کرکره‌ها) خانه هوشمند 

کنترل پرده‌ها براساس شدت روشنایی خورشید یا کنترل پرده‌ها و شیدرها با توجه به موقعیت خورشید برای استفاده از حد اکثر نور انجام محاسبه پارامترهایی که باعث سایه در محیط بیرونی ساختمان می‌شود و تنظیم برنامه زمانی با امکان باز و بسته کردن پرده‌ها به صورت برقی براساس سناریوها و همچنین توسط مانیتور،ریموت ویا شدت نور وارد شده به منزل

سیستم‌های صوتی و تصویری خانه هوشمند

با مجهز کردن خانه هوشمند به سیستم‌های صوتی قابلیت‌های زیر  فعال خواهد شد

مدیریت کامل وسایل صوتی تصویری یا هر وسیله دارای کنترل اینفرا رد توسط گوشی یا تبلت هوشمند ، رادیو داخلی مستقل با قابلیت ذخیره سازی ایستگاه‌های موجود برای هر بخش از خانه هوشمند. پخش موزیک برای هر بخش از خانه هوشمند.امکان دریافت سیگنال صوتی از طریق فیش‌های صوتی موجود در واحد مرکزی. امکان ارتباط صوتی و یا صوتی – تصویری دوطرفه (سیستم اینترکام) در هر بخش از خانه هوشمند.همچنین پخش آلارم ها و اخطارهای صوتی

سیستم‌های اعلام حریق خانه هوشمند

از ویژکی های دیگر خانه هوشمند  سیستم  اعلام و اطفا حریق است یعنی سیستمی که هم وجود آتش سوزی را اعلام می‌کند و هم خود درصدد خاموش کردن آن عمل می‌کند . امروزه از سیستم‌های اعلام حریق به طور گسترده در خانه‌های هوشمند  و اماکن مسکونی و صنعتی استفاده می‌شود تا خسارت‌های ناشی از حریق را به حداقل برسانند و همچنین برای اطلاع دادن به ساکنین ساختمان در مواقع بروز حریق از این سیستم‌ها استفاده می‌شود تا حدالامکان از تلفات جانی جلوگیری شود. برای تشخیص حریق از اثرات سه گانه آن یعنی دود و حرارت و شعله استفاده می‌شود.

سیستم‌های حفاظتی وامنیتی خانه هوشمند

اگر تا به حال در ساختمانی دوربین امنیتی را تجربه کرده باشد، اطلاع دارید، از اینکه برای بررسی تصاویر باید به تلویزیون یا مانیتور کامپیوتری که در یکی از اتاق‌ها قرار دارد، مراجعه کنید. اما با سیستم‌های اتوماسیون خانگی درحا‌لیکه در منزلتان قدم می‌زنید و یا در حیاط پیاده روی می‌کنید بر روی صفحات لمسی بی‌سیم تصاویر کلیه دوربین‌های امنیتی قابل مشاهده خواهند بود.همچنین با استفاده از سنسورهای حرکتی، می‌توانید سیستم امنیتی منزلتان را تقویت نمایید. یکپارچگی سیستم امنیتی با سایر بخش‌ها قابلیت‌های بیشتری به آن خواهد بخشید. برای مثال هنگام تشخیص ورود یک فرد ناشناس از طریق سنسور حرکتی، به جز صدای آژیر رایج، کلیه چراغ‌های منزل می‌توانند روشن و خاموش گردند.

آبیاری گیاهان و تغذیه حیوانات خانه هوشمند

بسیاری از ما علاقه مند به نگهداری گیاهان و یا حیوانات درخانه می‌باشیم تا به این ترتیب گوشه‌هایی از طبیعت را در زندگی خود مشاهده نماییم . یکی از نگرانی‌ها درسفر آبیاری گیاهان خانگی و یا تغذیه حیوانات موجود در خانه می‌باشد . در خانه هوشمند شما می‌توانید در ساعات دلخواهی به گیاهان و حیوانات خانگی خود آب و غذا داده و آسودگی خاطر خود را از بابت آن‌ها فراهم نمایید. ضمناً در صورتیکه شما دارای زمین کشاورزی ، باغ ، مزرعه ویا گلخانه دور از محل زندگی خود باشید ، این سیستم‌ها شما را قادر خواهد ساخت تا به راحتی آبیاری محصولات خود را در هر زمان که تمایل دارید انجام دهید و از آسیب دیدن گیاهان بر اثر بی آبی یا کم آبی ممانعت به عمل آورید . بدلیل آبیاری منظمی که سیستم در اختیار شما می‌گذارد با کمترین آب بیش‌ترین بهره وری را خواهید داشت

دسترسی و کنترل از راه دور  خانه هوشمند

ساختمان هوشمند یا همان خانه هوشمند امکان اطلاع یافتن از وضعیت کنونی و کنترل ساختمان هوشمند را از راه دور محیا می‌کند. شما می‌توانید با استفاده از SMS ، تلفن گویا (Call Center) و یا از طریق اینترنت از این امکان بهره مند شوید. و در خانه هوشمند کلیه موارد بالا را تحت کنترل خود بگیرید.